Uz pomoć uobičajenih sredstava za pranje protiv svakodnevne nečistoće - pokazat ćemo vam kako učinkovito čistiti kamene ploče na okućnici
Idealan način za čišćenje i uklanjanje nečistoće i mahovine s vaših kamenih staza je uz pomoć visokotlačnog perača. Visoki izlazni pritisak vode iz perača učinkovito uklanja tvrdokornu nečistoću s kamenih ploča i omogućava djelotvorno čišćenje ploču po ploču. Perač je posebno pogodan za pranje većih površina: posao se obavlja brzo i bez umora.
Mala grupa savjeta, kojih se valja držati pri čišćenju kamenih staza pomoću visokotlačnog perača:
Oslobodite površinu koju želite čistiti od prepreka i pometite najkrupniju nečistoću prije pranja visokotlačnim peračem. Ovaj posao možete si olakšati korištenjem puhača ili usisnih sjekača, kako biste uštedjeli na snazi i vremenu.
Oslobodite fuge od korova i mahovine, čije bi korijenje s vremenom moglo naštetiti podnim oblogama.
Pri čišćenju fuga ispunjenih finim tucanikom ili pijeskom najbolje je obaviti to mehanički, i to iščetkavanjem pomoću žičane četke. Ovaj posao izvediv je pomoću visokotlačnog perača, no nakon čišćenja valja nadomjestiti isprani materijal. Fuge zatvorene očvrsnulim materijalom za takve vrste ispune moguće je bez bojazni ispirati vodom pod pritiskom.
Uklanjanje mahovine, lišajeva i korjenčića malih biljaka iz fuga može biti zamorno i oduzimati previše vremena. Primjena visokotlačnog perača olakšava ovu zadaću: organska nečistoća lako se uklanja čistom vodom pod visokim izlaznim pritiskom, čak i bez korištenja posebnih sredstava za čišćenje i uz znatnu uštedu na količini vode potrebne za ovaj zahvat. Na taj način ne štetimo okoliš.
Uklanjanje raslinja i biljčica između ploča vaših staza primjenom visokotlačnog perača ima dugotrajan učinak. Snažan mlaz vode ispire ne samo biljke već i njihovo sjeme, usporavajući tako rast korova.
Krupniju nečistoću iz međuprostora pločnika smo odstranili, pa je sad na redu čišćenje samih kamenih ploča.
U slučaju da su vaše kamene staze zaprljane tvrdokornijom nečistoćom, odmah nanesite adekvatno sredstvo za čišćenje, koje ste dodali vodi iz perača i pustite ga da djeluje. STIHL sredstvo za čišćenje kamena i fasadnih obloga CS 100 pouzdano uklanja tvrdokorne zelene naslage korijenja, lišajeva i drugog biljnog materijala, kao i atmosferske nečistoće, čađe i prašine. Predloženo sredstvo u potpunosti je biorazgradivo i kompatibilno sa svakim modelom STIHL visokotlačnog perača..
Ako je tijekom čišćenja iz fuga isprano suviše materijala ispune, valja vam nadoknaditi odstranjeni materijal. Pri tome se poslužite prikladnim materijalom, kako biste izbjegli formiranje praznih i neispunjenih prostora u fugama.
Ako nemate pri ruci sredstvo za čišćenje kamena, možete koristiti jednostavna sredstva za čišćenje u kućanstvu. Za čišćenje malih površina dovoljni su topla voda, mekana četka i neutralni mekani sapun. Ali soda je također provjereno sredstvo za čišćenje. Kućna sredstva vlastite izrade nisu prikladna za visokotlačni perač. Visokotlačni uređaj smije se puniti samo odgovarajućim sredstvom za čišćenje.
Čišćenje popločanih ploha pomoću otopine sode bikarbone jest svakako učinkovit način, ali i agresivan zbog njenog lužnatog svojstva. Ovaj se način može koristiti za tvrdokornu nečistoću na betonskim blokovima. Prilikom uporabe ove mješavine vode i sode nužno je tijekom rada koristiti zaštitu vida i lica, a dobrodošla je i zaštita kože na rukama.
Ne preporučamo čišćenje kamenih obloga kiselinom.
Octena kiselina česta je u primjeni u kućanstvu za poslove čišćenja raznih površina. No, postoji cijeli niz činjenica, zbog kojih primjena kiseline pri čišćenju kamenih obloga nije preporučljiva:
Kako biste još dugo vremena koristili svoj visokotlačni perač, preporučamo vam uporabu sredstava za čišćenje specijalizirane namjene, dakle za korištenje s VT peračem. Tvrtka STIHL nudi širok spektar sredstava za čišćenje namijenjenih isključivo i posebno za uporabu sa STIHL uređajima. Primjerice, za čišćenje i pranje fasadnih obloga od kamena i betona preporučamo vam korištenje sredstva STIHL CS 100.
Da, STIHL sredstva za čišćenje moguće je koristiti i bez upotrebe VT perača. Otopina takvog sredstva može se na čišćenu plohu nanijeti pomoću ručne prskalice ili na drugi način. Predlažemo vam korištenje ručne prskalice SG 11 Plus.
Sredstvo za čišćenje ovih ploha znatno ovisi o prirodi materijala od kojeg su napravljene. Kako biste odabrali ispravno sredstvo, prije čišćenja je potrebno provjeriti materijal od kojeg su napravljene staze u vašem vrtu.
Ploče od betona su klasičan izbor za popločenje staza te su u ponudi u raznim oblicima i dizajnu. Neprekinute plohe najspretnije je čistiti uz pomoć priključka za VT perač namijenjenog za pranje brisanih popločanih prostora. Kako biste bili sigurni da nećete prouzročiti oštećenja na površini, testirajte najprije učinak na rubnom dijelu plohe, i to započnite s niskim izlaznim pritiskom vode te ga postupno možete povećavati po potrebi.
Betonske plohe valja čistiti neutralnim sredstvima za čišćenje, kako biste izbjegli oštećenja i mrlje koje bi se mogle pojaviti uslijed kemijske reakcije s kiselinom u deterdžentu. Naime, betonski blokovi izrađeni su od vapnenca osjetljivog na kiseline te se mogu oštetiti ukoliko se čiste kiselim sredstvima.
Lijep prirodan izgled kamenih staza često je nagrđen svijetlim mrljama. Radi se najčešće o kamencu koji preostane po sušenju vode i kišnih kapi na kamenu. Ove se mrlje lako odstranjuju mehaničkim putem - uporabom četke, vode i po potrebi upotrebom neutralnog sredstava za čišćenje.
Obloge od prirodnog kamena kao što su granit, mramor, pješčenjak ili bazalt lijepe su i dojmljive. Kako bi kamen zadržao svoj lijep prirodan izgled čistite ga pH-neutralnim sredstvima, budući da sredstva s kiselinom oštećuju prirodan materijal.
Obloge od tvrđih vrsta kamena kao što su granit, bazalt ili kvarc lako se i bez opasnosti mogu prati pomoću visokotlačnog perača. To su stabilni materijali koji mogu izdržati visoki pritisak vode. Isto vrijedi i za podne obloge od otporne klinker opeke. Kod čišćenja ne tako čvrstih materijala valja biti oprezan. Topla voda, neutralna sredstva za čišćenje i mekše četke siguran su način za izbjegavanje oštećenja pri čišćenju.
Metoda čišćenja kamenih obloga ovisi od prirode i vrste kamena - materijala od kojeg je obloga izrađena. Mekše obloge od prirodnog kamena valja čistiti pomoću otopine blagog pH-neutralnog sredstva u toploj vodi i pomoću mekane četke. Robusnije kamene podne obloge perive su uz pomoć visokotlačnog perača i priključka za čišćenje brisanih kamenih ploha.
Da, spomenuta vrsta kamenih obloga periva je uz pomoć VT perača. Ovo dakako vrijedi samo za obloge od čvrstih materijala kao što su beton, granit, basalt ili kvarcni kamen. Pri čišćenju poroznih i mekših materijala uputno je koristiti blaža sredstva za čišćenje i mekšu četku s ciljem izbjegavanja oštećenja.
U sprječavanju pojave tzv. „cvjetanja“ može pomoći jednostavno četkanje. Tretiranje kamenog materijala primjenom tople vode u kombinaciji s neutralnim i biorazgradivim sredstvima poput STIHL Sredstva za čišćenje kamena i fasada CS 100, idealno je kod ove pojave. Alternativno, možete pričekati dok ovo „cvjetanje“ ne nestane samo od sebe. Ovo je prirodni fenomen koji nestaje nakon godinu ili dvije; cvjetanje je posljedica viška vapna koji se na kiši i vlazi otpušta iz kamena i taloži na njegovoj površini.
Kako biste učinkovito čistili podne kamene obloge sodinom otopinom, predlažemo vam da pomi-ješate 10 litara vruće vode sa 100 grama sode. Ovu otopinu nanesite širokim kistom ili četkom na očišćenu površinu i dopustite da otopina djeluje na oblogu cca 5-6 sati. Po isteku djelovanja, plohu valja temeljito isprati čistom vodom. Imajte svakako na umu kako je sodina otopina agresiv-na kemikalija te nije prikladna za čišćenje i pranje površina prekrivenih prirodnim kamenom.
Svijetle mrlje na kamenim stazama najčešće su prirodno uzrokovane ishlapljivanjem tekućine bogate vapnenačkom otopinom, što ostavlja bijele mrlje i rubove, a koje je jednostavno ukloniti. Kamene plohe očistite pomoću tople vode i mekane četke, a po potrebi koristite pH-neutralna i biorazgradiva sredstva za čišćenje (STIHL CS 100). Ovo je prirodni fenomen koji nakon nekog vremena nestaje sam od sebe: Bijele mrlje su višak vapna koje se oslobađa od kamena uslijed kiše i vlage te se taloži na njegovoj površini.