Sami izradite švedske baklje

Švedska vatra ili švedska baklja je lijep izvor svjetlosti i topline u vrtu, koji daje vašoj okućnici novu dimenziju ugođaja. Pokazat ćemo vam, kako napraviti švedsku vatru - korak po korak.

Švedska vatra brine za dobar ugođaj!

Svjetlost švedske baklje obogatit će svaku vrtnu zabavu, bez obzira peku li se kakve delicije na žaru u ljetnu večer ili se priprema kuhano vino za zagrijavanje zimskog povečerja. Komadići drveta upaljeni na vrhu zasječenog stupa jednako su lijepi koliko i praktični, jer znatno pojednostavnjuju uživanje u svjetlu i toplini vatre na otvorenom. Ovisno o veličini i debljini trupca na kojem postavljate švedsku vatru ovaj zgodan element može također poslužiti i kao mjesto za kuhanje ili pečenje na otvorenom. Pažljivo ispiljena vodoravna površina ove baklje omogućava da se na njen vrh postavi lonac za kuhanje ili tava za palačinke. Drugu vrstu doživljaja pružiti će pečenje začinjenog kruha ili sljezovih kolačića (marshmallowsa) koji izvrsno uspijevaju na ovakvom ognjištu na otvorenom. Vaši će gosti biti zasigurno oduševljeni ovim ognjištem na otvorenom.

Imate li želje i volje napraviti ovaj zanimljiv vatreni ukras? Ovdje ćete naći detaljne upute za izradu švedske vatre - korak po korak i od izgleda do funkcije.

Što je švedska vatra ili švedska baklja

Švedska vatra zapravo je baklja od odozgo zapiljenog drveta koju palite s odozgo, te koja polako izgara nadolje, ali ne do samog tla. Ova vatra dobiva dovoljno zraka za gorenje kroz bočne okomite usjeke.

EFEKT KAMINA

Zahvaljujući takozvanom efektu kamina, topao zrak koji se uzdiže nad bakljom biva usisan nadolje, dovodeći tako k vatri kisik potreban za izgaranje. Time se postiže da baklja izgara ravnomjerno, razvijajući lijep žar i visoku temperaturu. Ovo stvara lijep ugođaj, ugodnu toplinu oko baklje i privlačan prizor vatre.

PRIBAVITE SAMI PRIKLADNO DRVO ZA ŠVEDSKU VATRU

Drvo četinjača najbolje će poslužiti kao materijal za švedsku vatru jer izgara sporije od drveta bjelogorice. Bor, jela ili smreka osobito će dobro poslužiti. Trupac promjera 30 do 60 cm i visine između 50 i 100 cm optimalnih je dimenzija za vašu drvenu baklju.

Idealno drvo ne smije biti suho, ali ni prevlažno. Vlažno drvo teško je zapaliti, a pri gorenju razvijati će i mnogo dima. Presuho drvo, s druge strane, izgarati će prebrzo. Stoga vam preporučamo korištenje drveta vlažnosti od 20%. Ovu osobinu valja provjeriti uređajem za mjerenje vlažnosti drva.

PALJENJE ŠVEDSKE VATRE

Za paljenje švedske vatre poslužite se uobičajenim sredstvom za paljenje roštilja ili kamina. Preporučamo vam prirodne materijale kao npr. drvene strugotine. U slučaju nedostatka nečeg takvog, poslužiti će i stari novinski papir. Njega utaknite u okomite proreze na vrhu trupca.

MATERIJAL ZA IZRADU ŠVEDSKE VATRE

Švedsku vatru možete napraviti bez mnogo napora. Ovdje navodimo sve po-trebno:

  • Motorna pila kao npr. STIHL MS 181
  • Zaštitna oprema koja mora uključivati: Zaštitne hlače protiv presijecanja, Zaštitne čizme sa zaštitom protiv presijecanja, Zaštitne rukavice, Zaštita lica i sluha
  • Drvo
  • Potpala za roštilj ili kamin
  • Kreda ili flomaster za označavanje

IZRADA ŠVEDSKE VATRE: UPUTA

U uputi koja slijedi opisali smo izradu švedske vatre korak po korak. Pripremili ste odgovarajući trupac i ostali potrebni materijal? No, onda krenimo s izradom!

Prije početka piljenja: Pobrinite se da je trupac stabilno položen i osiguran od prevrtanja. Kao kod svih radova s motornom pilom, obavezno se opremite odgovarajućom zaštitnom odjećom i opremom, kako biste uklonili mogućnost ozljede. Ako je trupac učvršćen a zaštitna odjeća navučena, možete početi s piljenjem.

Ocrtajte linije piljenja okomitih utora u trupcu. Promjer trupca podijelite na četvrtine ili šestine, ovisno o debljini trupca.

Zapilite motornom pilom okomite rezove u trupac. Pripazite da se zaustavite na nekih 10-15 cm od kraja trupca. Ovaj kraj trupca ne pilimo jer valja ostati stabilan.

Potpala za roštilj ili usitnjeni novinski papir prikladni su za paljenje baklje. Zataknite potpalu u središte ispiljenog dijela trupca i upalite potpalu. Ova baklja gorjeti će između 2 i 5 sati, ovisno o promjeru i visini trupca.

OPREZ PRI PALJENJU

Svako paljenje valja izvoditi na sigurnom, brisanom prostoru koje nije sklono zapaljenju. Usto, pripazite da u blizini švedske vatre nema zapaljivih predmeta i materijala, jer može doći do pojave iskara koje vjetar može odnijeti i zapaliti gorive materijale u blizini.

PITANJE TRAJANJA ŠVEDSKE VATRE: VELIKA ILI MALA BAKLJA

Veličina trupca ima direktan utjecaj na vrijeme gorenja švedske vatre. Viši i deblji trupac gorjeti će dulje. To znači višesatni izvor topline i svjetlosti. Švedska vatra ne smije biti ostavljena bez nadzora, tako da za kraće prigode radije odaberite tanji i kraći trupac. Za osvjetljavanje i zagrijavanje većih površina izradite više baklji. Svejedno je gdje, kad i kako: uvjereni smo da kad jednom iskusite romantični ugođaj kojeg stvara švedska vatra, nećete moći bez nje.

SAŽETAK: SAMOSTALNA IZRADA ŠVEDSKE VATRE

  • Švedska vatra unosi lijep ugođaj na svaku vrtnu zabavu, a laka je za vlastitu izradu.
  • Kao odgovarajuće drvo preporučamo drvo četinjača, i to vlažnosti od 20%.
  • Za paljenje baklje poslužiti će potpala koju koristite za paljenje roštilja ili kamina, a ako je nemate poslužiti će i novinski papir.
  • Okomiti urezi u trupcu pile se motornom pilom.
  • Duljina gorenja švedske vatre ovisi o debljini i visini trupca.