Rezidba stabala: Korisni savjeti za uspješnu rezidbu

U ovom članku objasnit ćemo zašto trebamo redovito orezivati drveće, u koje doba godine rezidba ima smisla i koji je alat idealan za rezidbu.

PREGLED: REZIDBA DRVEĆA

  • Rezidba osigurava zdravo stablo i puno plodova
  • Ne ostavljajte ostatke grana
  • Uklonite neželjene grane i vodene izdanke
  • Debele i dugačke grane režite u više koraka

Za rezidbu drveća prikladni su STIHL uređaji poput ručne akumulatorske pile GTA 26, kresača visokih grana kao što je profesionalni akumulatorski uređaj STIHL HTA 86, ili ručna pila ukoliko su tanke i niske grane u pitanju. Male škare za rezidbu korisne su za orezivanje malih grana i grančica.

U jesen treba početi od listopada/oktobra ako želite napraviti radikalnu rezidbu. Njega i oblikovanje dopušteno je tijekom cijele godine, a time i tijekom jeseni.

Najbolje je ostatke nakon rezidbe zbrinuti u vlastitom vrtu: kad se izrežu daju odlično drvo za ogrjev. Obrađujete li ostatke sječkalicom kao što je STIHL GHE 105, dobivate vrijedan materijal za kompost i malčiranje.

Budući da drveća obično cvjetaju ljeti, tada možete oblikovati stabla ili raditi rezidbu koja podrazumijeva održavanje i njegu, no ljeti se ne preporučuje radikalna rezidba.

Rezidbu treba obaviti stručno. Iako postoji bezbroj literature o rezidbi drveća, ovdje možete pronaći jednostavne savjete koji će vam olakšati vraćanje u formu i osigurati zdravlje vaših stabala.

ZAŠTO JE POTREBNO RADITI REZIDBU STABALA?

Rezidbom se osigurava da do biljke dopre dovoljno kisika i svjetlosti, i na taj način sprječavamo pojavu gljivica. Orezivanje također potiče rast debelih i stabilnih grana. Na taj način stablo kontrolirano raste i formira prekrasnu krošnju.

Trule, bolesne i mrtve grane su leglo bolesti i prijete da se same odlome. Kod starijih stabala, krošnja postaje pregusta, previsoka ili preširoka što može stvoriti visoku razine vlažnosti u mikroklimi vašeg vrta. Rezultat svega toga je gusti rast mahovine na deblu i granama.

Također trebali biste orezati grane ako stablo stvara previše sjene ili grane rastu uz zid kuće.

OREZIVANJE STABALA ZBOG SIGURNOSTI U PROMETU

Vlasnici imanja moraju spriječiti potencijalne opasnosti koje mogu proizaći iz grananja stabala. Stoga ste dužni, na primjer, ukloniti mrtve grane, osigurati da su stabla stabilna i, ako ste u nedoumici, posavjetovati se s profesionalcima. Uklonite sve grane koje mogu predstavljati opasnost za druge, poput onih koje strše na cestu ili uz staze.

KADA TREBA REZATI STABLA?

Kada razmišljate o tome kada treba rezati drveće, godišnje doba igra važnu ulogu. Iako je orezivanje moguće tijekom cijele godine, osobito je korisno ljeti, u jesen ili kasnu zimu.

Orezivanje drveća ljeti ima smisla jer tada oštećenja uglavnom bolje zacjeljuju. Topla sezona pravo je vrijeme za prorjeđivanje krošnji i uklanjanje okomitih vodenih izdanaka. Brži proces zacjeljivanja posebno je koristan za debele grane ili drveće poput cvjetnih trešanja čija oštećenja obično sporije zacjeljuju.

Od kolovoza/augusta do vremena kada drveća mijenjaju boje ne biste trebali orezivati stabla, u to se vrijeme prenose važne hranjive tvari iz lišća u korijenje. Orezivanje će oslabiti stablo.

Jesen je dobro vrijeme za orezivanje jer je drveće bez lišća i možete bolje vidjeti oblik krošnje i pojedinih grana.

OREZIVANJE STABALA: ZAKONSKI PROPISI I ZAŠTITA PTICA

U mnogim zemljama zabranjeno je radikalno orezivanje živica i drveća od 1. ožujka/marta do 30. rujna/septembra. Sve dok se u stablima ne počnu razmnožavati ptice ili u njoj ne žive druge životinje dopuštena je rezidba koja služi za oblikovanje i njegu drveća te kao mjera sigurnosti u prometu koja se ne može odgoditi.

KADA REZATI "STABLA KOJA KRVARE”?

Stabla poput breze, oraha i javora nakon rezidbe ili oštećenja kore ispuštaju tekućinu koja se sastoji od otopljenog šećera, aminokiselina i minerala. Ako je to slučaj, govori se o "stablu koje krvari". Stabla koja krvare najbolje je orezivati odmah nakon listanja u proljeće, jer je zatvaranje rana dobro uraditi na početku vegetacije: stablo je u punom rastu i može bolje reagirati na ozljede.

PRAVILNA REZIDBA: OBLIKOVANJE ILI NJEGA

Orezivanje drveća ne podrazumijeva potpuno orezivanje, jer stablo je potrebno radikalno orezati samo u najrjeđim slučajevima. Rezovi za oblikovanje i njegu osiguravaju da stablo izgleda ljepše, raste zdravije i daje više plodova.

PRORJEĐIVANJE

Ako vaše stablo ima mnogo bočnih izbojaka na deblu, možete ih ukloniti tehnikom prorjeđivanja. Drvo tada izgleda manje glomazno i stvarate prostor za stazu ili sjedenje ispod krošnje. Odrežite grane otprilike do visine vaše glave dok stojite uspravno, ali pripazite na proporcije stabla. Ako vam se odnos debla i volumena krošnje ne čini skladnim, prorijedite i dio krošnje.

NJEGA

Grane mogu pucati zbog truleži ili štete prouzrokovane olujom, stoga ih treba odrezati. Račvanje grana također može predstavljati slabe točke ako se dvije jednako jake grane granaju na istoj točki pod istim kutom. Provjerite ima li na takvim mjestima pukotina ili uklonite jednu od dvije grane na vrijeme kako biste smanjili rizik od ozljeda prolaznika zbog pada slabih ili oštećenih grana.

REZ PO REZ ZA VIŠE PLODOVA

Orezivanjem voćaka ne samo da osiguravate lijep oblik stabla, već prije svega osiguravate da stabla daju obilje cvjetova, a time i puni prinos plodova. Zdrav rast također rezultira visokom kvalitetom plodova. Savjete o orezivanju voćaka možete pronaći OVDJE.

OREZIVANJE DRVEĆA: ODGOVARAJUĆI ALAT

Izbor alata ovisi o radnim koracima te položaju i debljini grana. Tanje grančice i grane možete skratiti i odrezati škarama, za deblje grane pravi su izbor škare za orezivanje, a za visoke grane kresač visokih grana je idealan alat. U STIHL asortimanu pronaći ćete veliki izbor vrtnih škara za rezidbu, kresač visokih grana na benzinski pogon HT 105, akumulatorski kresač visokih grana HTA 86 kao i STIHL ručnu akumulatosku pilu GTA 26.

SAVJETI I TRIKOVI ZA ISPRAVNO OREZIVANJE STABALA

Drveće ne oprašta pogreške pri rezidbi tako lako kao što je to slučaj kod trajnica ili izdržljivog ukrasnog grmlja. Nepravilno odrezane deblje grane mogu sa sobom otkinuti komad kore s debla i ozbiljno ozlijediti stablo. Uz naše savjete i pravi alat, orezivanje drveća možete obaviti profesionalno i ispravno.

NAPOMENA: Prilikom radova osigurajte radni prostor tako da osobe ili životinja ne mogu ući na područje u kojem radite rezidbu. Također, nikada ne radite s motornom pilom u visini glave, iznad glave ili na ljestvama.

Rad sa snažnim uređajima je zabavan i omogućuje vam da prilikom obavljanja poslova u vrtu nadmašite vlastita očekivanja. Dobro je ako se pri radu možete osloniti na učinkovitu i sigurnu zaštitnu odjeću. Uvijek nosite osobnu zaštitnu opremu kada radite sa vrtnim uređajima i alatima. To uključuje, primjerice, rukavice sa zaštitom od presijecanja, zaštitne naočale, zaštitu za sluh i još mnogo toga. Prije prvog korištenja temeljito se upoznajte sa uređajem i provjerite da li je uređaj u radnom stanju. Na vaš zahtjev, STIHL ovlašteni trgovac pripremit će kupljeni uređaj za prvu upotrebu i savjetovati vas o prikladnoj zaštitnoj odjeći, modelima i veličinama. Napomena je da osobna zaštitna oprema nije zamjena za sigurnosne tehnike rada.

OČISTITE OKRAJKE ODREZANIH GRANA NA DEBLU

Pazite da čisto odrežete grane na deblu ili bočnim izbojcima na vratu grane kako ne bi ostali okrajci (tzv. kuke). To su dijelovi iz kojih više ne niču nove grane, suše se, pa čak i vrlo čiste posjekotine na deblu slabo zacjeljuju. S vremenom se takva mjesta osuše, u najgorem slučaju mogu istrunuti i trulež može prijeći na zdravo deblo.

REŽITE NA “USNULOM OKU”

Pupoljci drveta, tj. zadebljanja na granama, nazivaju se i “usnule oči”. Rezidbom se aktiviraju i potom niču. Pupoljak, koji je najbliži točki rezanja će niknuti najsnažnije — često u smjeru u kojem se pokazuje. Na taj način možete upravljati smjerom rasta izbojaka i pospješiti stvaranje bočnih. Odrežite granu pod blagim kutom nekoliko milimetara iznad “usnulog oka”. Ali nikako preblizu jer će se, u tom slučaju, pupoljak osušiti. Ako, pak, ostane čunjić, on se suši i razvije u minijaturnu kuku koja strši na deblu.

UKLANJANJE VODENIH IZDANAKA, TZV. VODOPIJA

Vodeni izdanci vrlo su gusti i rastu ravno poput svijeća i osobito su česta pojava kod voćaka. Krošnja puna vodenih izdanaka obično je zasjenjena i teže se suši nakon kiše. Izdanke režite u blizini baze. Ako su vodeni izdanci još tanki, možete ih otkinuti rukom.

DERIVACIJA GRANA

Režite cijelu granu direktno na sljedećem bočnom izbojku ili alternativno iznad bočnog izbojka koji se grana u odgovarajućem smjeru. Ta grana tada preuzima funkciju odrezane grane i trebala bi biti za trećinu deblja od one koju ste odrezali. Na taj način krošnja postaje vizualno manja, ali zadržava svoj prirodni oblik rasta.

REŽITE GRANE I BOČNE IZBOJKE DIREKTNO NA PRSTENU GRANE

Ispupčeno zadebljanje između baze grane i debla naziva se prsten grane. Prsten grane igra središnju ulogu u zacjeljivanju ozljeda debla. Zato grane i grančice uvijek režite uzduž prstena, nikada direktno na deblu. Na ovom jako opterećenom mjestu grana ima zadatak osigurati potrebnu stabilizaciju i stoga se ne smije ozlijediti.

Postavite pilu odozgo i brzo prerežite granu pod blagim kutom od debla.

SKRATITE VISOKE GRANE

Kada režete visoko na drvetu, važno je da uređaj, npr. kresač visokih grana, pričvrstite na pojas za nošenje uređaja. Uređaj je na taj način osiguran i ne može pasti i s njim je onda lako rukovati. Naravno, kod rezidbe visokih grana vrijede ista pravila kao i kod rezidbe grana na donjem dijelu stabla.

Nikad ne radite direktno ispod grane. Ako ste posjekli grane, uklonite ih odmah s područja gdje radite prije nego nastavite s rezanjem ostalih grana.

REŽITE DEBLJE GRANE U NEKOLIKO RADNIH KORAKA

Debele grane promjera većeg od 4-5 centimetara treba piliti u nekoliko koraka, jer zbog svoje težine često otrgnu jezičak kore s debla i oštete deblo pri padu. Stoga slijedite ova četiri jednostavna koraka:

Držite granu i prvo ju zarežite oko 20 centimetara od debla odozdo do otprilike sredine. Ako je grana preduga za držanje, odrežite ju nešto dalje od debla kako biste ju lakše držali.

Sada postavite pilu odozgo nekoliko centimetara lijevo ili desno od donjeg reza i pilite dok se grana ne odlomi. Ako su grane jako dugačke, ponovite ovaj korak nekoliko puta i otpilite granu dio po dio. To vam daje veću kontrolu pri radu.

Ispilite preostali dio grane duž prstena grane od vrha do dna u jednom potezu. Postavite pilu pod blagim kutom od debla i poduprite panj jednom rukom dok pilite tako da bude čisto odrezan i da se ne savija. Odozdo također kratko odrežite posebno deblji okrajak.

Sada zagladite reznu površinu oštrim nožem kako se kora ne bi pohabala. Oštre pile, tj. oštar lanac pile ostavlja površine istovremeno i glatke, tako da nije potrebno dodatno zatvarati ranu na stablu.

ZATVARANJE RANA NA DEBLU

Ako radite s oštrom oštricom ili oštrim čistim lancem pile, obično ne trebate dodatno zatvarati posječeni dio na deblu. Čiste rane zacjeljuju same od sebe. U protivnom zagladite pohabani rub debla oštrim nožem.

ZBRINJAVANJE POSJEČENIH GRANA I GRANČICA

Nakon rezidbe stabla, ostaje vam dosta reznog i vrtnog otpada koje treba pravilno zbrinuti. Reznice drveća možete prepilati i preraditi u drvo za ogrjev ili ih u sječkalici preraditi u vrijedan materijal za malč ili kompost. Također, možete koristiti duže oblikovane grane kao oslonce u vrtu, pomoć pri penjanju ili kao prirodni rub gredice za biljke i povrće.

Orezivanje drveća dio je naše ljudske brige za drveće i okolinu. Njega drveća je jednostavna uz naše savjete i na taj način ćete održati svoje drveće zdravim. Iako su stabla relativno laka za održavanje, potrebno im je malo njege i redovito održavanje.