Ispravno rukovanje akumulatorskom baterijom presudno je za dugi vijek trajanja. To vrijedi kako za vrijeme rada, tako i kod skladištenja.
Nekada je vrijedilo da se baterija mora u potpunosti napuniti prije nego se pohranjuje. Kako su sve baterije bile sklone jakom samopražnjenju, to je bilo neophodno. To je međutim, rezultiralo nepovratnom štetom poput značajnog gubitka kapaciteta ili čak potpunom neupotrebljivošću baterije.
Danas su litij-ionske baterije standard. Ova moderna tehnologija pokazuje zanemarivu razinu samopražnjenja. Kako bi se stanice zaštitile od dubokog pražnjenja, integrirani odvojeni osigurači automatski prebacuju jako ispražnjenu bateriju u stanje mirovanja. Stoga nije potrebno potpuno napuniti bateriju prije skladištenja. Naprotiv: za akumulatorsku bateriju je bolje ako se pohrani djelomično ispražnjena. Međutim, ukoliko je razina napunjenosti vrlo niska ili je baterija potpuno napunjena, to nepotrebno opterećuje stanice. Stoga vam savjetujemo da bateriju pohranite s dvije osvijetljene LED diode. Tako će se očuvati njen životni vijek, a samopražnjenje će se svesti na minimum.
Ako imate uređaj s integriranom baterijom, poput akumulatorskog trimera FSA 45, bateriju ne možete ukloniti iz uređaja te ćete uređaj jednostavno pohraniti s ugrađenom baterijom. Prilikom pohrane uređaja s integriranom baterijom vrijedi sljedeće:
1. Isključite uređaj i izvadite aktivacijski ključ.
2. Prije skladištenja vlažnom krpom uklonite prljavštinu i blato s uređaja.
3. Držite uređaj na suhom i sigurnom mjestu.
Uređaj čuvajte na prohladnom mjestu, ali na temperaturi bez smrzavanja. Također izbjegavajte izravnu sunčevu svjetlost i vlagu. Preporučljivo je aktivacijski ključ držati odvojeno od akumulatorskog uređaja.
Ukoliko nakon dužeg vremenskog razdoblja ponovo upotrebljavate vaš akumulatorski uređaj, napunite ga prije same uporabe. Time se štedi kapacitet i pozitivno utječe na vijek trajanja. Baterija se može puniti samo na temperaturama višim od 5 Celzijevih stupnjeva. Punjač nadzire temperaturu baterije i sprječava punjenje ako je temperatura preniska ili previsoka.
Za sve akumulatorske uređaje STIHL koristi moderne litij-ionske baterije. Osim što su lagane i tihe, one imaju visok stupanj energije i snage. Ali i kod baterije s dugim životnim vijekom potrebno je paziti na pravilno održavanje.
STIHL razvija akumulatorske baterije već više od 10 godina. Akumulatorska tehnologija danas doživljava svoj procvat, a uređaji na baterijski pogon popularniji su no ikad prije. U tvrtki STIHL ovo je otvorilo potpuno nova područja djelovanja za stručnjake poput elektroinženjera, programera i IT stručnjaka.
Preporučujemo da baterije ne skladištite u potpunosti napunjene, već s 2 zelene LED diode. S ovom razinom napunjenosti baterija može mirovati dvije godine, a da pri tom ne dolazi do samopražnjenja i ne smanjuje se životni vijek baterije. Akumulatorsku bateriju nemojte puniti sve dok je ne budete spremni prvi put upotrijebiti. Tijekom punjenja temperatura mora biti iznad +5 Celzijevih stupnjeva.
Akumulatorske baterije nije nužno napuniti prije skladištenja – za pohranu bi trebale svijetliti 2 zelene LED diode. Pored toga ih treba čuvati u suhoj prostoriji na hladnim temperaturama, bez mraza. Ne preporučuje se skladištenje na otvorenom mjestu, nezaštićenom od vremenskih prilika.