Što je važno kod čišćenja motocikala i skutera te kako to najlakše i najučinkovitije obaviti pomoću visokotlačnog perača – pročitajte u našim savjetima.
Kada krenete s poslovima čišćenja okućnice u proljeće, na red dolazi i čišćenje i pranje skutera ili motocikla, i tek tada možete reći da ste spremni za proljeće u idealnim uvjetima. A kako bi vaš motocikl nakon čišćenja zablistao novim sjajem i bez ikakvog oštećenja, valja na umu imati nekoliko važnih stavki:
Pridržavajte se pravnih propisa koji vrijede na vašem području, a odnose se na korištenje i odvodnju sredstava za pranje.
Rad sa snažnom uređajima predstavlja užitak i omogućuje vam da nadmašite sami sebe. Međutim, pri tom je važno osloniti se na učinkovitu i sigurnu zaštitnu odjeću. Stoga pri radu s visokotlačnim peračem uvijek nosite osobnu zaštitnu opremu. To uključuje, npr. zaštitne naočale. Prije prvog korištenja STIHL visokotlačnog perača, temeljito se upoznajte s uređajem i prije svake uporabe provjerite je li uređaj u savršenom stanju. Ukoliko želite, vaš STIHL specijalizirani trgovac pripremit će svaki uređaj za prvu uporabu i savjetovati vas o zaštitnoj odjeći. Pri tom uvijek imajte na umu da osobna zaštitna oprema nije zamjena za sigurnosne tehnike rada.
Sperite grubu prljavštinu sa svog motocikla ili skutera čistom vodom pomoću visokotlačnog perača. Mlaz vode ne usmjeravajte direktno prema osjetljivim dijelovima vozila kao što su kuglični ležajevi, dijelovi kotača ili hladnjak.
U spremnik za sredstvo za pranje na vašem visokotlačnom peraču ulijte odgovarajuće sredstvo, sukladno uputama za korištenje uređaja. Raspršite sredstvo za čišćenje po vozilu i tvrdokornu nečistoću, kao što su ostaci maziva ili insekata, namočite pjenom nanesenog deterdženta.
Sad na red dolazi ručno pranje vozila. Za to koristite spužvu i očistite natopljenu prljavštinu. Osjetljive dijelove vozila kao što su hladnjaci ulja i rashladne tekućine perite ručno, koristeći spužvu ili mekanu četku. Felge je najbolje prati pomoću četke za pranje, koja je dio dodatnog seta za pranje vozila.
Sperite deterdžent i nečistoću s vašeg vozila čistom vodom pomoću visokotlačnog perača. Pazite pritom da mlaz ne usmjeravate direktno prema osjetljivim dijelovima.
Temeljito osušite oprane površine. Ovdje preporučujemo korištenje kožnih krpa za brisanje ili mekih krpa od mikrovlakana. Na taj ćete način izbjeći oštećenje laka. Teško dostupne dijelove vozila osušite strujom zraka iz kompresora. Ovaj je postupak važan radi izbjegavanja pojave korozije na vozilu.
Metalne dijelove zaštitite raspršujućim sredstvom protiv korozije. Kromirane površine i dijelove od aluminija očistite vatom za poliranje. Vosak za poliranje nanesite na lakirane površine pomoću meke krpe ili vate za poliranje, čime se lakirane površine štite voskom. Površine koje nisu zaštićene politurom i plastični dijelovi moraju se zaštititi posebnim namjenskim sredstvima. Time je vaš motocikl temeljito opran, očišćen i zaštićen. Želimo vam ugodnu i sigurnu vožnju!
Time je vaš motocikl temeljito opran, očišćen i zaštićen, i spreman za slijedeću turneju. Želimo vam ugodnu vožnju!
Da, motocikl možete oprati pomoću visokotlačnog perača. Pripazite da osjetljive dijelove ne ispirete direktnim mlazom vode s premalene udaljenosti, a preporučljivo je pranje početi ručno. Pranje visokotlačnim peračem obavite s dovoljne udaljenosti, a po obavljenom ispiranju temeljito osušite vozilo.
Motor se pomoću visokotlačnog perača pere lako i jednostavno, no treba imati na umu nekoliko pravila. Valja paziti da se zadrži sigurna udaljenost od površine koju peremo kako ne bi došlo do oštećenja laka ili guma na kotačima. Osjetljive dijelove vozila bolje je prati ručno, pomoću spužve ili mekane četke. Po obavljenom pranju treba temeljito osušiti vozilo, a preporučuje se i korištenje odgovarajućih antikorozivnih sredstava.