Kada trava raste, vaša kosilica neprestano je u upotrebi. U ovom članku pokazat ćemo kako pravilno očistiti kosilicu i produljiti vijek trajanja kosilice.
Kosilica za travu redovito se koristi u sezoni košnje travnjaka. Trava se redovito kosi od proljeća do jeseni, a kosilica je ponekad i po nekoliko sati dnevno u pogonu, ovisno o površini travnjaka. Tijekom rada, prljavština i ostaci vlati trave i biljaka nakupljaju se s donje strane kućišta i lijepe se za nož za košnju. Kako biste postigli trajno dobre rezultate košnje, trebali biste čistiti svoju kosilicu za travu nakon svakog korištenja. Također, valja redovito obavljati i održavanje kosilice.
Uvijek nosite zaštitne rukavice kada čistite kosilicu za travu. Posebno je važno nositi rukavice od čvrstog i otpornog materijala prilikom čišćenja noža za košnju, kako biste se zaštitili od ozljeđivanja.
Pokazat ćemo vam kako ćete najjednostavnije obaviti čišćenje kosilice i što vam je za to potrebno.
Potrebno vam je:
Prije početka čišćenja uvijek provjerite je li kosilica za travu isključena i iskopčana iz struje. Ako koristite benzinsku kosilicu, izvadite svjećicu, električnu kosilicu iskopčajte iz strujne mreže ili uklonite bateriju iz akumulatorske kosilice. Važno je da kosilica za travu ne smije niti slučajno biti uključena.
Izvadite košaru za travu i očistite ju četkom. Kućište kosilice za travu također možete grubo očistiti četkom. Kod tvrdokornijeg onečišćenja obrišite kosilicu za travu vlažnom krpom. Čišćenje vodom i vrtnim crijevom za vodu preporučuje se samo vodom pod niskim pritiskom. Visokotlačni čistač nije pogodan za pranje kosilice za travu.
Zatim postavite kosilicu za travu u položaj za čišćenje. Položaj za čišćenje kosilice opisan je i u uputama za korištenje STIHL kosilice za travu koju ste dobili s uređajem. Kod benzinskih kosilica za travu, obavezno pazite da svjećica bude okrenuta prema gore. Ako je svjećica okrenuta prema dolje, ulje može procuriti i uzrokovati veću štetu na motoru i rasplinjaču.
Očistite donju stranu kosilice za travu zidarskom lopaticom i metlom. Zidarska lopatica će vam pomoći u uklanjanju grubih i većih ostataka vlati trave i biljaka oko područja noža. Čišćenje donje strane kosilice lakše je i temeljitije obaviti neposredno nakon košnje. Tada su prljavština i ostaci trave i biljaka još svježi i lakše se uklanjaju. Pažljivo uklonite i onečišćenja s noža za košnju koristeći drvenu lopaticu ili metlu. Ako je potrebno i ukoliko se radi o tvrdokornim prljavštinama, možete koristiti i posebna sredstva za čišćenje.
Nakon što ste ju očistili, kosilica za travu je spremna za sljedeću košnju. Temeljito čišćenje i održavanje potrebno je obaviti nakon 25 radnih sati i/ili prije zimskog skladištenja. Kako to obaviti, saželi smo u nastavku.
Nakon otprilike 25 radnih sati trebali biste obaviti temeljito čišćenje kosilice za travu. Važno: Redovito čišćenje olakšava održavanje, a redovito održavanje produžuje životni vijek kosilice za travu.
Noževi za košnju troše se različito, ovisno o mjestu i trajanju košnje. Stoga, prilikom temeljitog čišćenja, pregledajte nož za košnju i provjerite ima li pukotina ili da li je nož istrošen. U uputama za korištenje STIHL kosilice možete naći informacije o granici istrošenosti noža. Kada se ta granica postigne, nož biste trebali zamijeniti. Ovdje preporučujemo da prema uputama izvadite nož i da provjeru ispravnosti i naoštrenosti noža obavi STIHL ovlašteni trgovac ili serviser. On će profesionalno naoštriti i izbalansirati nož. Obično je vijek trajanja noža nekoliko godina, a redovito brušenje i balansiranje produljuju njegovu funkcionalnost. Međutim, kao i sve potrošne dijelove, i nož treba promijeniti. Zamjenu noža također možete obaviti kod STIHL ovlaštenog trgovca ili servisera.
Ovaj korak često zaboravljamo obaviti, ali ima veliki učinak: Uklonite košaru za sakupljanje trave i jednostavno ju operite vrtnim crijevom tijekom čišćenja kosilice za travu. Važno je da se prljavština i ostaci biljaka ne zadrže ili da čak ne razviju plijesan ili se ne osuše tijekom zime. Za tvrdokorne prljavštine koristite posebno sredstvo za čišćenje poput STIHL Varioclean. Također pogledajte i STIHL set za čišćenje i njegu za iMOW® robotskih kosilica i kosilica za travu.
Filter zraka pročišćuje zrak iz rasplinjača i tijekom vremena se zaprlja. Stoga redovito trebate čistiti filter, odstraniti prašinu iz filtera ili ga očistiti mekom četkom. Možete koristiti komprimirani zrak za čišćenje filtera. Ako je filter zraka i dalje prljav i obojen čak i nakon toga, treba ga zamijeniti. Samo tako možete zadržati trajno dobar učinak filtera.
Svjećica se jednostavno može očistiti čistom krpom bez vlakana. Ako primijetite znakove istrošenosti ili ako ste već imali problema s pokretanjem, vrijeme je da zamijenite svjećicu. Obično se to radi svake tri godine. Međutim, izmjena svijećice ovisi o tome koliko često i intenzivno koristite, tj. kosite sa kosilicom za travu.
Često se veliko održavanje i čišćenje kosilice podudara s njenim skladištenjem tijekom zime. Kako biste pripremili kosilicu za zimu, pripremili smo u nastavku par korisnih savjeta:
Benzinske kosilice za travu | Zbog motora s unutarnjim izgaranjem, prljavština se nakuplja u filteru zraka i svjećici. Benzinski uređaji zahtijevaju malo više održavanja i čišćenja u usporedbi s drugim vrstama kosilica za travu. |
---|---|
Električne kosilice za travu | Najbolje je uvijek suho čistiti električne kosilice za travu. Ako se koristi previše vode, voda i vlaga tijekom čišćenja dođu u kontakt s elektromotorom i mogu ga trajno oštetiti. |
Akumulatorske kosilice za travu | Kod akumulatorskih kosilica za travu treba paziti na ispravno skladištenje akumulatorskih baterija: valja ih skladištiti na čisto i suho mjesto u garaži, radionici i sl. |
Najbolje je čistiti kosilicu za travu nakon svake košnje. Koristite metlu i lopaticu kako biste uklonili ostatke. Nakon otprilike 25 sati košnje, temeljito očistite kosilicu za travu i provjerite stanje noža.
Kako biste spriječili curenje ulja kod benzinske kosilice za travu, uvijek ju postavite u položaj za čišćenje kako je navedeno u uputama za korištenje. Curenje ulja može nanijeti veliku štetu kosilici za travu. Zato uvijek provjerite gdje se nalazi svjećica.
Za čišćenje filtera zraka kosilice za travu koristite četkicu ili komprimirani zrak. Izvadite filter i temeljito ga očistite. Na taj način osiguravate punu snagu i učinkovitost filtera.
Da biste očistili rasplinjač kosilice za travu, slijedite ove korake: Prvo odspojite utikač svjećice i zatvorite dovodni ventil goriva. Ako nemate ventil, stegnite crijevo za gorivo stezaljkom ili ispraznite gorivo iz spremnika. Zatim možete ukloniti rasplinjač.
Da biste očistili rasplinjač, otvorite donju komoru rasplinjača. Budite pažljivi jer ta komora može sadržavati benzin. Nakon što ste otvorili komoru, preporučujemo da cijeli rasplinjač očistite u uređaju za ultrazvučno čišćenje. Alternativno, možete koristiti četkicu i benzin za čišćenje kako biste očistili unutrašnjost i vanjski dio rasplinjača. Zatim očistite komprimiranim zrakom mlaznice i ulazne sapnice.
Nakon čišćenja, obrišite rasplinjač suhom krpom, ponovno ga ugradite, ponovno uspostavite protok benzina i ponovno spojite svjećicu za paljenje uređaja.